Winners announced – Central Northland Science & Technology Fair

Press Release

WINNERS ANNOUNCED – CENTRAL NORTHLAND SCIENCE & TECHNOLOGY FAIR 

Northland, New Zealand – 2 September 2016

Northland’s top science and technology talent recognised in Whangarei

Winners from the Central Northland Science & Technology Fair were announced on Tuesday, 30 August at Forum North in Whangarei.

MAJOR AWARDS – Sponsored by Westpoint Management

Best Overall – Investigation
Winner: Pollen Pursuit, Alexia Laybourn, Whangarei Girls’ High School

Best Overall – Research
Winner: Kina Barrens, Waikamania Seve, Kamo Intermediate School

Best Overall – Technology
Winner: Auto Pram Rock, Jacqui Cameron, Kamo Intermediate School

Best of Fair
Winner: Pollen Pursuit, Alexia Laybourn, Whangarei Girls’ High School

SPECIAL AWARDS

Most Popular Award
Winner: Auto Pram Rock, Jacqui Cameron, Kamo Intermediate School

Geoscience Society of NZ Earth Science Award
Winner: The Northern Volcanoes, Joshua Rauner, Pompallier Catholic College

Baking Industry Research Trust Award
Highly Commended: Brownie Bonanza, Kayla Drake, Kamo Intermediate School
Winner: Flavoursome Flour, Anthony Absil-Couzins, Pompallier Catholic College

McKay Electrical Award
Highly Commended: Shocking Solutions, Aidan Nicolson, Maungatapere
Winner: Light Saver, Caleb Beazley, Kamo Intermediate School

Tui Technology Construction Award
Highly Commended, Tablo, Kala Payinda           , Huanui College
Winner: Rust Never Sleeps, Hunter Nisbet, Kamo Intermediate School

Royal Forest & Bird Protection Society Award
Highly Commended: Clean up-Bring back, Grace Wiegersma, Huanui College
Winner: Kina Barrens, Waikamania Seve, Kamo Intermediate School

NIWA Air/water Environmental Study Award
Highly Commended: Growing up, Sean Alexandra, Whangarei Boys’ High School
Winner: How Healthy is the Hatea? Angus Cook, Huanui College

Manaia Health PHO Health and Wellness Award
Winner: Coronary Artery Disease, Sanji Suresh Kumar, Whangarei Girls’ High School

Northland District Health Board – Public Health Safety Award
Highly Commended: Is your milk safe? Alec Jackson, Huanui College
Winner: Tackle Belt, Brock Longworth, Whangarei Boys’ High School

DOC Conservation Award
Highly Commended: The Incredible Journey, Mihi Shepherd, Whangarei Girls’ High School
Winner: Clean up- Bring back, Grace Wiegersma, Huanui College

NZ Statistical Association and Statistics New Zealand Statistical Award
Highly Commended: The Birthday Paradox, Aria Bercic, Pompallier Catholic College
Winner: Wagyu Meat Quality, Niamh Walton, Whangarei Girls’ High School

Advancement of Food Science and Technology in NZ Award
Highly Commended: Fermenting Fizz, Hannah A’Court, Maungatapere
Winner: Flavoursome Flour, Anthony Absil-Couzins, Pompallier Catholic College

Farmlands Central Northland Research Award
Highly Commended: Biomass to Biogas, Maddison Fred, Matarau School
Winner: Pollen Pursuit, Alexia Laybourn, Whangarei Girls’ High School

Fonterra Northland Operations Dairy Industry Award
Highly Commended: Biomass to Biogas, Maddison Fred, Matarau School
Winner: Vat Ready? Connan Wiegersma, Matarau School

Chilltech Energy Efficiency Award
Highly Commended: Is it Hot or Not, Emma Yorke, Maungatapere
Winner: Healthy Housing, Leah Whale, Pompallier Catholic College

Farmlands Primary Industry Award
Highly Commended: Manure tech, Oscar Kippenberger, Whangarei Boys’ High School
Winner: Pollen Pursuit, Alexia Laybourn, Whangarei Girls’ High School

IPENZ Northland Engineering Award
Winner: An Investigation of Bifilar Pendulum Motion, Daniel Davis, Whangarei Boys’ High School

Lighthouse Naval Architects Innovative Design Award
Highly Commended: Shoot to improve, Tessa Cooper, Tessa Hansen, Kamo Intermediate School
Winner: Rock Lock, Bede Mckenzie, Whangarei Boys’ High School

SENIOR AWARDS

NorthTec Innovation and Enterprise Award Years 12-13
Highly Commended: Ion Wind Generator, Lachlan Harris, Whangarei Boys’ High School
Winner: Manure tech, Oscar Kippenberger, Whangarei Boys’ High School

Northland Regional Council Consistent Excellence Award
Winner: Shannon Clarke, Excellere College

Otago University Hands On Science Award
Winner: Project Azolla, Rosemary Wojcik, Tove Petersson, Whangarei Girls’ High School

Nomination for the Prime Minister’s Future Scientist Prize
Winner: An Investigation of Bifilar Pendulum Motion, Daniel Davis, Whangarei Boys’ High School

CLASS AWARDS

Year 7 – Sponsored by Northland Innovation Centre

Best Year 7 Investigation Award
Highly Commended: What tea stains teeth the most? Amelie Mcilhinney, Huanui College
Highly Commended: Kinetic Energy vs Resistance, Connor Owen, Pompallier Catholic College
Winner: Magic in the Mountain    Jessica Martin, Kamo Intermediate School

Best Year 7 Research Award
Highly Commended: The Speed at Which We Grow, Kennedy Gates, Pompallier Catholic College
Highly Commended: Mini Melt Foundry, Matthew Austin, Kamo Intermediate
Winner: Kina Barrens, Waikamania Seve, Kamo Intermediate School

Best Year 7 Technology Award
Highly Commended: The Dog Cycle, Holly Askew, Parua Bay School
Winner: Auto Pram Rock, Jacqui Cameron, Kamo Intermediate School

Year 7 Judges Award
Winner: Kawakawa vs Silverbeet, Misha Cates-Sakai, Matarau School

Best Year 7 Exhibit Award
Winner: Auto Pram Rock, Jacqui Cameron, Kamo Intermediate School

Year 8 – Sponsored by GBC Winstone

Best Year 8 Investigation Award
Highly Commended: Paramagnetism, Joseph Jongkind, Matarau School
Highly Commended: Biomass to Biogas, Maddison Fred,           Matarau School
Winner: Holey Sounds, Chloe Overeem, Maungatapere

Best Year 8 Research Award

Highly Commended: Musical Genius, Inioluwa Falope, Pompallier Catholic College
Highly Commended: Sweet turns Sour, Ailie Anderson, Kamo Intermediate School
Winner: Stitch up, Heather Nichols, Huanui College

Best Year 8 Technology Award
Highly Commended: Info in your pocket, Sasha Prinsloo, Huanui College
Highly Commended: Special Chicken Coop for Grandma, Alex Dawson, Maungatapere
Winner: Hydro Heater 2, Luka Clark, Huanui College

Year 8 Judges Award
Winner: Feel the Burn, Gemma McRae, Maungatapere
Winner: Threats to Glow Worms, Abby Griffin, Parua Bay School
Winner: Possum Tanning, Brodie Cochrane, Kamo Intermediate School

Best Year 8 Exhibit Award
Winner: Hydro Heater 2, Luka Clark, Huanui College

Year 9 – Sponsored by Northpower

Best Year 9 Investigation Award
Highly Commended: Plants, Poo and Potting Mix, Jodie Orford, Pompallier Catholic College
Highly Commended: Growing up, Sean Alexandra, Whangarei Boys’ High School
Winner: Pollen Pursuit, Alexia Laybourn, Whangarei Girls’ High School

Best Year 9 Research Award

Highly Commended: Northlands’ Noxious footprint, Jack Slatter,             Richard Adams, Whangarei Boys’
Highly Commended: Surf science, Jacob Buckle, Huanui College
Winner: Neurological Basis of Psychopathy, Katie Wells, Pompallier Catholic College

Best Year 9 Technology Award
Highly Commended: Manure tech, Oscar Kippenberger, Whangarei Boys’ High School
Highly Commended: Rock Lock, Bede Mckenzie,           Whangarei Boys’ High School
Winner: Motorbike Scissor lift stand, Jayden Bracey, Whangarei Boys’ High School

Year 9 Judges Award
Winner: Ion Wind Generator, Lachlan Harris, Whangarei Boys’ High School

Best Year 9 Exhibit Award
Winner: Pollen Pursuit, Alexia Laybourn, Whangarei Girls’ High School

Years 10-11 – Sponsored by Cook Costello

Best Year 10-11 Investigation Award
Highly Commended, Sweet As, Lauryn Smith, Whangarei Girls’ High School
Highly Commended, Flavoursome Flour, Anthony Absil-Couzins, Pompallier Catholic College
Winner: Project Azolla, Rosemary Wojcik, Tove Petersson, Whangarei Girls’ High School

Best Year 10-11 Research Award
Highly Commended: The truth about Zika, Ruby Reed, Zahna Campbell, Huanui College
Highly Commended: Free that fish, Phillippa Benton, Lucy Greig, Huanui College
Winner: Healthy Housing, Leah Whale, Pompallier Catholic College

Year 10-11 Judges Award
Winner: Rain rain go away, Kurtis Collings, Braden Longworth, Whangarei Boys’ High School

Best Year 10-11 Exhibit Award
Winner: Project Azolla, Rosemary Wojcik, Tove Petersson, Whangarei Girls’ High School

Years 12-13 – Sponsored by Opus International

Year 12-13 Outstanding Experimental Technique Award
Highly Commended: Hatea to Harbour – Water Salinity, Kahurangi Ross- Hoskins, Whangarei Boys’
Winner: An Investigation of Bifilar Pendulum Motion, Daniel Davis, Whangarei Boys’ High School

Year 12-13 Applied Science Award
Highly Commended: Coronary Artery Disease, Sanji Suresh Kumar, Whangarei Girls’ High School
Winner: The Incredible Journey, Mihi Shepherd, Whangarei Girls’ High School

Year 12-13 Peer Review Award
Winner: The Incredible Journey, Mihi Shepherd, Whangarei Girls’ High School

Best Year 12-13 Exhibit Award
Winner: An Investigation of Bifilar Pendulum Motion, Daniel Davis, Whangarei Boys’ High School

ENDS

For more information contact:

Francis Stevens
External Communications
+ 64 (0) 21 0881 6646

About the Central Northland Science & Technology Fair (CNSTF)

The Central Northland Science & Technology Fair has been operating since 1980. It is designed to encourage and develop future Northland scientists. For more information visit www.centralnorthlandsciencefair.co.nz or follow us on Facebook www.facebook.com/CentralNorthlandScienceFair.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *